Кіт Сфінкс. Історія походження та цікаві факти

Сфінкс, також вживаються назви канадський сфінкс та місячна порода голих котів, ця їх особливість стала наслідком природньої мутації. Друга назва котів пов’язана з країною їх походження – Канадою, де вперше з’явились сфінкси. А назву місячний кіт він отримав завдяки своїм формам – круглим плавним лініям, які подібні на порцеляну.

Також породу слід відрізняти від подібної за назвою та зовнішнім виглядом породи донських котів. Втім обстанній був виведений природнім чином лише у 1987 році, тобто значно пізніше, у російському місті Ростов-на-Дону, звідки і походить його назва.

Само по собі народження лисих кошенят, є подією хоча й надзвичайно рідкісною, однак не є чимось надзвичайним – згадки про такі випадки неодноразово траплялись в історії людства і вперше фіксуються ще в античні часи. Є версія, що голі коти були ще у давніх ацтеків, ця порода, що не дійшла до наших днів навіть отримала назву мексиканська безшерста і навіть демонструвались на виставках на початку ХХ століття, а остання пара мексинських безшерстих померла на початку 1930-х років. Вони мали довгий тулуб і назвати їх повністю безшерстими не можна – взимку у них таки виростала на спині та хвості довга шерсть.

4979_sfinks_2

Історія сучасних сфінксів є добре відома та описана – вперше вони з’явились 1966 року в канадському місті Онтаріо, де серед кошенят любителі знайшли одне повністю безшерсте кошеня, яке отримало кличку Прун. Його кілька разів схрещували з найближчими родичами, однак отримати стійкого отримання безшерсттих котів так і не вдавалось. 1971 року CFA позбавило сфінкса тимчасового статусу породи через надто малу чисельність. До того ж далися взнаки і брак досвіду у розведенні та догляді за безшерстими котами. Однак 1975 року у штаті Міннесота народився лисий кіт, якого назвали Епідермісом, а через рік народилась лиса кішка. Вони потрапили у розплідник де таким чином заснували елітну лінію сфінксів. А наприкінці 1970-х років сталась ще одна важлива для становлення породи подія – у Торонто знайшли трьох безпритульних лисих котів, після чого кіт, якого назвали Бембі встановив рекорд довголіття проживши 19 років. Натомість його сестри Пінкі та Палома потрапили у Голандію і таким чином стали першими у Європі лисими кішками. Тим часом за океаном продовжили діяльність з виведення нової породи, зокрема у розплідниках почали схрещувати канадських сфінксів з породою девон-рекс.

Зараз порода визнана багатьма фенологічними організаціями у США, однак найактивніше її реєструє друга за популярністю фенологічна організацція США ТІСА.

Про догляд за Сфінксом можете прочитати тут.