Яким би простим не видавалось це питання, та далеко не всі власники домашніх акваріумів роблять це правильно. А від неправильного годування виникає чи не більшість проблем в акваріумі. Наслідки цього – гине риба, мутніє вода.
Спробуємо пояснити, як бажано годувати рибу, щоб ваш домашній аквакуток мав естетичний і привабливий вигляд, а його мешканці почувались ситими і здоровими.
Також читайте: Чому вмирають рибки в акваріумі?
Як не варто годувати акваріумних мешканців
1. Першою і основною помилкою, а особливо цим грішать початківці, є надто щедре годування. Запам’ятайте, що акваріумістика – не рибалка, тому жменя корму для рибок не лише не потрібна, а й смертельна.
Ось що відбувається в акваріумі, коли ви кинули забагато корму:
– постійне переїдання призводить до ожиріння і хвороб риб;
– надлишки корму забивають фільтр, гниють і псують воду;
– зайва їжа в акваріумі призводить до швидкого розмноження не надто корисних равликів в акваріумі – котушок.
Також читайте: Чому мутніє вода в акваріумі?
2. Не годуйте кормом сумнівної якості.
Йдеться не лише про сухі корми, а й про живі чи морожені. Практично усі живі корми потребують додаткової профілактики. Наприклад, дрібні черв’ячки – трубочник, який так полюбляє риба, потрібно промивати упродовж тижня. Це потрібно для того, щоб вимити увесь бруд з них, бо ж їх виловлюють у найбрудніших місцях водойм.
І навіть тоді немає гарантії, що до акваріума не потрапить якась зараза. Хоч риба дуже любить трубочник і суттєво швидше росте на ньому, та акваріумісти з часом відмовляються від таких експериментів.
3. Замала кількість корму також небажана
Якщо ви годуєте рибу не регулярно і дуже малими порціями, це також може призвести до проблем зі здоров’ям у риб. Більш активна і більша риба може швидко з’їдати корм, а повільніші і спокійніші сусіди страждатимуть від постійного недоїдання. Звідси поява затянутих, як кажуть акваріумісти, або слабо розвинутих риб з впалими животами і меншими розмірами порівняно із родичами.
Особливо можуть страждати від недоїдання донні риби. Якщо корм по дорозі до дна з’їдають інші мешканці, то сомам уже нічого не залишається. Тут варто стежити, щоб і їм перепадало частування. Є спеціальні корми для донних риб. Їх продають зазвичай у формі таблеток, які опускаються на дно, де сомам легко їх знайти.
Також читайте: Шість основних помилок акваріумістів-початківців
Тому потрібно дотримуватись балансу – щоб усім вистачало їжі, але не було її забагато.
Основні правила годування риб
1. Рибок потрібно годувати невеличкими порціями раз на день, можна кілька разів на день, але ще меншими дрібками. Корм мають з’їдати до 15 хвилин, не більше 30 хв. Він не має годинами лежати на дні, залишки бажано видаляти з акваріума.
Якщо ж йдеться про годівлю мальків, то тут дещо інша ситуація. Їх потрібно годувати 3-5 разів на день, але частіше робити підміни води. Фракція корму також повинна бути суттєво дрібніша, ніж для дорослих риб. Для мальків можна придбати спеціалізований сухий корм або дрібно порубаний мотиль, інфузорії, коловертки, артемії. Акваріумісти називають найкращим кормом для мальків науплії артемії, та на підходить не всім рибам «за розміром».
2. Корм має бути збалансованим і свіжим. Зараз є багато різновидів кормів, які зазвичай збалансовані і містять усі потрібні мікроелементи для риб (жири, білки, вуглеводи, вітаміни, мінерали та ін.). Завжди перевіряйте термін придатності. У герметичній ємності пластівці і гранули зберігаються до року. Краще купувати невелику кількість, щоб він завжди був свіжим.
3. Перш, ніж купувати рибу, з’ясуйте, як і чим вона харчується. Якщо більшості невеликої риби, як от живородки, неони, даніо, тернеції та ін. достатньо звичайних пластівців, то більшій риби, як от цихліди, цього буде замало. Раціон хижих і травоїдних різновидів також відрізняється.
Також читайте: Як доглядати за акваріумом?
4. У раціоні бажане різноманіття. Не варто годувати постійно лише сухими, чи живими кормами. Чергування сухого корму з живим – ідеальний варіант для всіх видів.
5. Бажано призупиняти фільтрацію під час годівлі. Це потрібно, щоб не забивався фільтр, а також, щоб корм не літав по усьому акваріуму.
Різновиди акваріумних кормів
Корми для акваріумних риб ділять на сухі, живі та морожені.
Сухі корми. Існує широкий асортимент фірмових кормів, який дозволяє підібрати суміш, що підходить для всіх мешканців акваріума – від золотих рибок до сомиків. Існують універсальні суміші, збалансовані за вмістом жирів, білків і вуглеводів. Продукти компонуються таким чином, щоб враховувати особливості травлення рибок, а також покращувати їх самопочуття та зовнішній вигляд. Випускаються такі сухі корми у вигляді гранул, пластівців, а також їх комбінацій.
Живі корми. До таких кормів зараховують дафнію, мотиля, коретру, трубочник, креветок. Хоч це дуже поживний корм, але його складно довго зберігати. З живими кормами завжди є ризик занести інфекцію.
Дехто з власників більшої риби (цихліди та ін.) закуповує так звану відбраковку дрібніших рибок. Це згорблені, ушкоджені чи просто непрезентабельні рибки, яких у магазинах бракують через нетоварний вигляд. Хоч не всі сприймуть це, а дехто назве просто неприйнятним та неетичним, та таку рибу продавці можуть і просто викинути, бо її не продаси. Тому згодувати їх для життя інших рибок може бути і більш гуманно. Для хижої риби навряд знайти кращий корм, плюс це можливість пополювати.
Заморожені корми. Для тих, хто остерігається інфекцій від живих кормів, існують спеціальні заморожені, які проходять процедуру знезараження і розфасовуються по зручним брикетам. Це спрощує процедуру годування і робить її більш безпечною. Звичайно, треба стежити за термінами і умовами зберігання. У магазинах можна знайти заморожені корми у моноскладі (мотиль, артемія, дафнія, циклоп і т.д.) або ж асорті з різних різновидів черв’ячків.
Якщо доводиться залишати акваріум без нагляду на кілька днів, тижнів чи місяців
Кілька днів прожити без корму для більшості дорослих риб – не проблема. Деколи так роблять навіть з профілактичною метою. У природному рослинному акваріумі риба завжди знайде щось перекусити. Це не стосується мальків, яких варто годувати кілька разів на день.
Без особливої шкоди для здоров’я риба може прожити і тиждень без годування. Місяць без корму протримаються не усі.
Якщо ваша відсутність буде тривалою, то варто попросити когось із родичів, знайомих приглянути.
Також існують автоматичні годівниці. Дехто ними користується навіть перебуваючи вдома. Завдяки їм годування буде більш регулярним і стабільним.