Єгипетський кіт мау, також вживається форма єгипетська мау, залежно від статі тварини – короткошерста порода кішок, які тривалий час мешкали винятково на своїй батьківщині – столиці Єгипту Каїрі, а історія породи губиться у глибині століть – це одна з найдавнших порід котів. На єгипетському діалекті арабської мови слово “мау” означає “кішка”, тож буквально її назву можна перекласти також як єгипетська кішка.
Вважається, що ще у стародавньому Єгипті коти породи мау були священними, оскільки уособлювали богиню Бастет, яка була покровителькою любові, родючості та домашнього затишку. Що цікаво — протягом майже трьох тисяч років, які минули від падіння Давньоєгипетської держави зовнішній вигляд сучасних єгипетських мау майже індентичний зображенням, які дійшли до нас від часів фараонів.
Ставлення до єгипетських мау у старовину було таким же, як і до богів — на честь цих кішок будували храми, а закони давнього Єгипту суворо оберігали життя та здоров’я кішок. Зокрема, якщо в будинку єгиптянина траплялась пожежа, то він у першу чергу мусів винести з помешкання мау, і лише після того — все інше. Особливе покарання очікувало візницю, який випадково міг переїхати єгипетську мау — його закидували камінням до смерті. Якщо Єгипетський мау помирав, то господар у знак жалоби мусів зголити собі брови. Втім навіть поховати тварину не можна було просто так — єгипетського мау перетворювали на мумію, так само, як це робили з фараонами після смерті. І це було масовим явищем, зокрема археологи у місті Бені-Хасана знайшли кладовище, де у золотих та срібних саркофагах лежали тисячі мумій єгипетських мау.
Подальша історія єгипетських мау докладно не описана, однак сучасна стартувала на початку ХХ століття, коли європейські заводчики зі Швейцарії, Франції та Італії спробували відновити популяцію єгипетських мау. Однак на перешкоді стала Друга світова війна. Внаслідок військових дій порода опинилась на межі зникнення. Відновлення породи єгипетських мау почалось 1953 року, коли емігрантка з Росії, княгиня Трубецька показала цю породу на одній із котячих виставок. Втім великої популярності у Європі єгипетські мау так і не отримали — на старому континенті їх розведенням займається лише три розплідника. Княгиня Трубецька доклала чимало зусиль для популяризації цієї породи у світі. 1956 року вона емігрувала до США та взяла із собою кілкох єгипетських мау. Саме вони поклали початок американській гілці цієї породи. У США єгипетська мау отрималабільшу популярність, а кількість розплідників, які займаються цією породою там набагато більша, ніж у Європі. Також єгипетська мау отримала і міжнародне визнання — 1977 року стандарт породи єгипетської мау визнала CFA, а 1992 року FIFE.
Цікаві факти про єгипетських мау
* Єгипетська мау використовується селекціонерами для стабілізації інших порід кішок, зокрема бенгальської, оцикета та каліфорнійської.
* Характерною рисою єгипетських мау є висока швидкість — до 58 км/год. Окрім того вони відзначаються чудовим зором та слухом, тож є прекрасними мисливцями — саме ці риси дозволили породі єгипетській мау проіснувати кілька тисяч років.
* Стандарти породи передбачають три види забарвлення: чорно-димчастий, бронзовий та чорно-сріблястий. Єгипетські мау чорного кольору хоч і зустрічаються доволі часто, однак до котячих змагань такі тварини не допускаються, також ними не займаються розплідники.
* Єгипетські мау, які живуть у великій сім’ї обирають серед людей одного-двох улюблених якими стають відданими компаньйонами та проводять з ними найбільше часу.