Гуппі – прісноводні акваріумні рибки, які народжують мальків без ікрометання, тому їх зараховують до живородків (сюди ж належать мечоносці, пецилії та молінезії). Один із найбільш поширених видів акваріумних рибок. Їх утримують як початківці, так і професіонали. Більшість акваріумістів починали саме з них. Усе через простоту їх розведення та утримання. Самка гуппі може щомісяця продукувати до 50 і більше мальків.
Самці відрізняються від самок великими хвостами і яскравим різноманітним забарвленням, виростають не більше 3 см. Самки дещо більші за самців до 6 см, але їх забарвлення скромніше. Та завдяки рокам селекційної роботи акваріумістам вдалось вивести красивіші породи самок – вони мають уже забарвлені плавники. Однак різноманіття самців суттєво більше.
Гуппі досить невибаглива рибка, до параметрів води і якості корму вони неособливо вимогливі. Однак найкращий вигляд мають при хороших умовах утримання і чистій воді. Оптимальна температура для них 24 – 26 градусів. Та діапазон температур, при якому можуть жити ці рибки, – від 18 до 30 градусів. Прийнятна кислотність води для них – 6,5 – 8,5 pH, жорсткість до 25 gH.
Різкі зміни температури і характеристик води (рH, gH) погано позначаються на стані плавників самців.
Живуть 2-3 роки. Усе залежить від температури та якості води. Доведено, що гуппі живуть довше у холоднішій воді, оскільки у теплій процеси старіння проходять швидше.
Саме тому радять температуру все ж не вище 24 градусів. При такій температурі рибки ростуть більшими, а мальки розвиваються більш рівномірно.
Годувати рибок можна двічі на день невеликими порціями, використовуючи як спеціалізовані сухі корми, так і універсальні живі (мотиль, дафнія, трубочник). Важливо, щоб корм був різноманітним, тоді рибки краще почуватимуся і матимуть яскравіше забарвлення. Ні в якому разі не варто перекормлювати,бо гуппі схильні до ожиріння.
Присутність рослинок в акваріумі лише урізноманітнить раціон. Гуппі радо общипують зайві обростання водоростей на них. А для мальків – це чудовий прихисток.
Вважається, що гуппі «прості» в утриманні акваріумні риби, їх досі часто радять початківцям-акваріумістам. Однак останнім часом акваріумісти стикаються з тим, що нещодавно куплені рибки, хоч виглядали здоровими та активними, швидко гинуть без видимих на то причин. Плавники зліпаються, січуться, рибка стає покручена і млява.
Виявилось, що за тривалі роки селекції гуппі стали більш вибагливими до параметрів води.
Якщо у минулому столітті гуппі жили майже за будь-яких умов, як жартували акваріумісти, що навіть у болоті могла б плодитись, то зараз навіть у благополучний акваріум їх треба заселяти дуже акуратно. Дехто навіть тижнями утримує їх у тій же воді, з якою купили, застосовуючи крапельний шлях переведення – щодня підливають невеличкими порціями воду зі свого акваріума. І навіть це не гарантує, що рибка почуватиметься добре у загальному акваріумі.
Врахуйте при купівлі рибок, що гуппі з великими яскравими специфічними плавниками та кольорами – це точно селекційна форма і такі рибки точно більш вибагливі.
Гуппі напевно чи не єдині акваріумні рибки, стать яких сплутати практично не можливо. Новачку може здатись, що це взагалі різні види рибок. Така різниця суттєво спрощує їх розведення.
Це рибки живородні і народжують вони фактично без якогось особливого стимулювання. Скидають ці рибки не ікру, як безліч інших видів, а цілком сформованих мальків.
Разом радять утримувати їх з розрахунку на 1 самця 3-4 самки, інакше самок просто заганяють.
Процес запліднення відбувається саме тоді, коли самець ганяє самку. У самців анальний плавник перетворився на орган запліднення – гоноподіум.
Від одного запліднення самка може народжувати кілька разів підряд.
Самка може приводити потомство майже щомісяця. З гуппі не надто хороші батьки, своє потомство вони сприймають лише як корм. Тому, хто задається ціллю розведення цих рибок, то відсаджує самку в окрему ємність з достатньою кількістю плаваючих рослин (ряска, роголисник та ін.). У загальному акваріумі рибки теж множаться, але для цього потрібні густі зарості рослин.
Є кілька маркерів, за якими можна дізнатись, що самка готова до нересту. Перед самими пологами її черевце набуває майже квадратних обрисів, а біля анального плавника з’являється чорна цятка (після закінчення пологів вона набуває жовтуватий відтінок).
Це ознаки, що пора відсаджувати, щоб не проґавити момент. У нерестовику можна підняти температуру до +28. Це буде додатковим стимулом для нересту.
Пологи можуть тривати від кількох годин до цілого дня. За перші пологи самка може привести не менше 10-12 мальків, а уже в наступні рази ця кількість постійно зростатиме.
Мальків годують три рази на день невеликими порціями.
Вигодовувати мальків гуппі можна як професійними кормами, так і сухим молоком, жовтком вареного курячого яйця. У загальний акваріум їх можна поселяти, через кілька тижнів, коли вони уже не поміщатимуться до рота батькам чи іншим більшим рибкам.
Статевої зрілості гуппі досягають у 3 – 6 місяців.
Якщо хочете постійно розводити гуппі чи зайнятись їх селекцією, варто розділяти самців і самок одразу, як можна визначити стать. А коли вони уже стануть дорослими схрещувати лише найкрасивіших та найздоровіших рибок.
Важливо врахувати, що неконтрольоване близькоспоріднене схрещування викликає у потомства різноманітні зовнішні дефекти, патології і послаблює їхній імунітет. Тому варто докуповувати інших рибок, щоб додати «свіжої крові».
Сумісність
Зважаючи, що гуппі невелика, мирна рибка, її варто утримувати з невеликими спокійними сусідами. Без проблем вони вживуться з расборами, неонами, кардиналами, іншими живородками, невеликими сомами. Також з ними можна утримувати креветок.