Як тільки у хаті з’являється домашній улюбленець – кіт чи собака – господарі повинні подумати, як же бути далі із його репродуктивною системою. Адже рано чи пізно у тваринки почнеться шлюбний період. Гормональні таблетки, стерилізація, «просто потерпіти» або ж таки народжувати – ось такі є виходи із ситуації.
Поговоримо про плюси та мінуси стерилізації, яку зараз активно пропагують ветеринари та зоозахисники. Адже, по суті, це єдиний метод, який позбавляє проблеми назавжди, а десятки новонароджених тваринок не опиняються на вулиці.
Стерилізація, а точніше – кастрація – це операція, під час якої самкам видаляють матку і яєчники, а у самців – лише яєчники.
Плюс №1
Ветеринари вважають, що тварина, не народжуючи, має краще здоров’я. Загалом кішки і собаки можуть приносити потомство багато разів, але при цьому їхній організм дещо «зношується». Вчасно стерилізована тваринка може прожити на 3-5 років довше.
Плюс №2
Стерилізація допоможе захистити вашу улюблениці від раку матки та яєчників, полікістозу, запаленню простати, раку молочних залоз та різного виду запалень.
Плюс №3
«Шлюбні» періоди більше не настають. Психологічно для тварини це набагато легше. Мабуть, ви знаєте як нявкають коти у березневий (і не лише березневий) період. Насправді у такі дні тварини дуже страждають. Стерилізація раз і назавжди позбавляє подібного.
Плюс №4
Стерилізовані тварини не мітять території і набагато рідше встряють у «розбірки» між собі подібними. Вони продовжують захищати свою територію, однак вже не є агресивними та дратівливими.
Плюс №5
Стерилізація – найгуманніший метод, як мінімум тому, що у майбутньому немає потреби топити кошенят, підкидати собаченят чи утримувати їх у поганих умовах.
Мінус №1
Це доволі дорого. У порівняння із гормональними таблетками, звісно ж. Якщо купити ліки можна за 30-40 гривень максимум, то зробити тварині операції коштуватиме від 500 гривень і вище котові. А для собак – ще дорожче.
Мінус №2
Після повної стерилізації ви вже не можете «передумати» і все ж наважитись дозволити вашому улюбленцеві давати потомство. Тому таке рішення приймається раз і назавжди.
Мінус №3
Наркоз та будь-яке втручання в живий організм завжди несе у собі певні ризики. Стерилізація не виняток. Тому напередодні операції слід детально проконсультуватися із лікарем, який зважить на стан та вік тварини, а тоді приймати рішення.
Мінус №4
Після проведення операції тварина потребує певний догляд. По-перше потрібно контролювати вихід із наркозу. По-друге, наступні кілька днів за твариною також слід доглядати ретельніше, ніж завжди. Хоча би до того часу, поки заживе шов. Адже тварина може надто ретельно вилизуватись чи лапами пошкодити ранку, яка ще не зажила.
Мінус №5
Доведеться стежити за харчуванням тварини. Справа у тому, що у період тічки кіт чи собака має набагато менший апетит. Вона використовує багато енергії на гуляння, а тому їй не до їжі. Такі періоди балансують вагу тварин. Після стерилізації вони живуть набагато спокійнішим життям. У них є бажання лише гратись та їсти. Енергії витрачається набагато менше, тому можливе ожиріння.