Світіння котячих очей у темряві

Напевно, кожен з нас помічав, що в темній кімнаті або на вулиці в нічний час у кішки очі світяться червоним, зеленим або жовтим світлом. Таке світіння забезпечує тапетум – світловідбиваючий судинний шар, розташований на звороті очного яблука за сітківкою. Виходить, що нічого містичного в сяйві котячих очей немає. Хоча погодимося, що в ночі тварина з палаючими очима виглядає ефектно і досить лякаюче.

svet1

. . . . .

Світло, а точніше, світлові кванти – фотони, проникаючи через сітківку котячого ока, відображаються тапетумом назад на сітківку, що дозволяє тваринам цілком стерпно бачити все навколо в темний час доби. Іншими словами, тапетум потрібен самим тваринам зовсім не заради краси, а для поліпшення нічного бачення. Пильність зору в ночі потрібна кішкам для полювання за своїми потенційними жертвами – гризунами і птахами, а також для захисту від небезпеки – тих же зграй безпритульних собак і недружелюбно налаштованих людей.

svet2

. . . . .

В результаті у кішки світяться очі саме через тапетум, але сам цей шар не горить ні жовтим, ні зеленим, ні червоним вогником, він лише здатний відбивати світло, наприклад, що йде від вуличних ліхтарів або кишенькових ліхтариків, фар автомобілів, багаття, працюючого телевізора або лампи. Якщо помістити кішку в абсолютно темну кімнату, її очі світитися не будуть, тому що не буде навіть найменшого джерела світла. Але при цьому вона все одно буде орієнтуватися в темряві непогано за рахунок високорозвинених почуттів – слуху, нюху і дотику. Людина ж в непроглядній темряві взагалі безпорадна.

Причому світіння очей, що виявляється як у кішок, так і у інших тварин, що ведуть нічний спосіб життя, властиве будь-якому окові. Його можна спостерігати і у людини, якщо освітити око яскравим джерелом світла. Подібний ефект спостерігається при використанні лампи-спалаху. Ось чому на кольорових знімках у людей іноді очі сяють зловісним червоним світлом.

svet3