Різні види «розмовляють» по-різному, проте спілкуються практично усі.
Найчастіше тваринам потрібна соціалізація. Якщо коти, до прикладу, полюбляють бути на самоті, то собакам навіть дуже варто спілкуватися зі своїми хвостатими друзями.
Як же звірі розмовляють між собою?
Виявляється – прекрасно. Крім того, мова тварин дуже ввічлива. Саме до таких висновків дійшли вчені у результатах дослідження, опублікованого в журналі Proceedings of the Royal Society B. Науковці стверджують, що тварини не перебивають одні одних у розмові і поводяться навіть більш толерантно, аніж деякі люди. А це, у свою чергу, свідчить про те, що тварина здатна мислити хоча би на дуже примітивному рівні.
Та загалом мова тварин від мови людської дуже сильно відрізняється. По-перше тому, що спілкуванням тварина володіє вже від самого народження. Скажімо, курчатко, яке щойно вилупилося із яйця, в той же момент уміє комунікувати з іншими курми. Справа у тому, що особливий «словниковий запас» тваринам не потрібен. Їхня мова – емоції. Саме їх вони передають різноманітними сигналами.
Сигнали бувають дуже різноманітні. Загалом тварина може відтворювати їх приблизно 60. «Слова» передають позами, жестами і навіть запахами.
Дуже нечасто тварини спілкуються голосом. До речі, кішки нявкають лише для людини. Цей звук їх абсолютно не потрібний для спілкування між собою. Виняток – коли кішка-мама нявкає до кошенят.
Зустріти конкретно діалог між складно. У більшості мова тварин – просто «озвучення», а точніше – показ того, що вони відчувають. Відтак все спілкування спрямоване на них самих, пов’язане із їхніми відчуттями: переляком, радістю, тривогою, злістю. Навряд чи ви побачите собаку, котра пліткує з іншою, розповідає про своє минуле чи ділиться планами на майбутнє. Зовсім ні, у їхніх «розмовах» завжди є теперішній час:
«Я радий», «Я злюсь», «Я боюсь тебе» тощо.
Що цікаво: розуміти одні одних можуть не лише тварини одного виду. Наприклад, мавпи, слони, ведмеді, собаки, свині і слони вміють розуміти сигнали інших тварин. Вони, звичайно, їх не повторюють, однак знають, що означає той чи інший.