Карликові тетрадони – кумедні та милі, невеличкі, але хижі риби. Попри свій цікавий вигляд, тетрадон карликовий ще й може бути чудовим помічником у боротьбі із небажаними равликами (котушками, фізами та ін.).
Уже із самої назви випливає, що це невеличка рибка. Карликовий тетрадон у довжину сягає не більше 2,5-3 см. На відміну від більшості своїх родичів, це повністю прісноводна риба.
Має округле черевце, тулуб щільний, який звужується до хвостового плавника, спина має горбочок. На голові розташовується невеликий рот і великі очі. У темряві може здатись, що це значно більша рибка.
Очі мають здатність рухатися незалежно одне від одного, що дає можливість контролювати ситуацію з різних боків, перебуваючи на одному місці.
Черевні плавники відсутні, зате грудні дуже активні і дозволяють тетрадону різко змінювати напрямок.
Забарвлення – від темно-коричневої до зеленої з великими темними плямами по тілу. Черевце забарвлене в білий або жовтуватий колір. Самці забарвлені яскравіше і мають темно-жовту смугу на животі. Колір може змінюватися в залежності від настрою рибки.
Одним з проявів захисної реакції тетрадона є згинання хвоста. Це можна помітити відразу після підселення в акваріум, але швидко проходить, коли рибка завершить дослідження території і освоїться. Потім ця особливість буде проявлятися тільки під час відпочинку або при вивченні незнайомих об’єктів.
У разі загрози роздуває живіт, візуально збільшуючись в розмірах. Це також буває, коли його уже проковтнули. Це часто призводить до загибелі обох риб.
І як не дивно, попри свій дрібний розмір, карликового тетрадона відносять до хижаків. При цьому нападає на риб, що перевищують його в розмірі. Цей хижак доволі вправно знищує равликів, дроблячи їх раковини за допомогою «зубів».
Сімейство чотиризубих характеризується присутністю отрути у більшості видів, що виділяється слизом. Інформація про отруйність покривів власне карликового тетрадона суперечлива, та все ж його не рекомендують чіпати голими руками.
Чудово себе почувають в густозасажених акваріумах, прикрашених звитими корчами і гілками, які служать їм додатковим захистом. У таких акваріумах тетрадони почуватимуться більш комфортно, будуть більш активними, але менш агресивні.
Важливі регулярні часткові підміни води, бо вони дуже чутливі до вмісту в акваріумі продуктів азотного обміну. Важливо забезпечити якісну фільтрацію і аерацію.
Бажана температура води для них – 24-27 ° С. Кислотність води (pH) має бути у межах 6.6-7.7, а загальна жорсткість 5-22 °.
Можна утримувати 2-3 тетрадончика в акваріумі об’ємом 10 літрів. Для зграйки з 5-6 особин буде потрібно акваріум від 20 літрів.
Карликовий тетрадон полює на равликів, молюсків, черв’яків, їсть живі і заморожені корми.
Їм потрібен час від часу давати в якості корму невеликих равликів в мушлі, для того щоб вони могли стирати постійно ростучі зуби. Сухий корм їм не надто підходить.
Їжу можуть відвойовувати у більших риб.
Відрізняються особливою манерою полювання – зависають над жертвою, уважно розглядають равлика, вибирають певний момент і лише тоді атакують. Цей процес досить тривалий.
Тетраодони карликові досить просто розмножуються в акваріумі. У відсадник з несильним фільтрацією і аерацією необхідно посадити пару або самця і двох самок. На дно вкладається яванський мох. Спочатку потрібно добре годувати їх равликами.
Коли пара остаточно сформується, рибки сховаються в заростях рослин і почнуть метати ікру. Ікринки невеликі (близько 1 мм) просто опускаються в зарості моху. За раз самка видає всього з десяток ікринок.
Після нересту аж до вилуплення мальків самець доглядає за потомством. Самку варто відсадити, а самця згодом.
Інкубація ікри триває кілька діб. Після розсмоктування жовткового мішка мальки можуть харчуватися інфузоріями, а далі наупліями артемії. За два місяці можуть досягати розміру 1 см.
Карликові тетрадони уживаються далеко не з усіма. На дрібні види риб чи мальків вони полюватимуть, а великим можуть пошкоджувати плавники.
Можуть уживатися з великими рухливими, але не агресивними рибками. Для них добре підходять Отоцинклюс, расбора Еспей, Даніо Хопра, Райдужниці і ін.
Відоме успішне спільне утримання з креветками Амано, Черрі і деякими іншими видами прісноводних креветок, які стали дуже популярні в останні роки.
Та вважається, що найкращий вибір – видовий акваріум, у ньому відкриється вся краса тетрадона карликового.
Зрозуміло, що карликові тетрадони абсолютно несумісні з равликами, бо ж це їх основний корм.