Синдром “Новорічної петарди” у тварин

golovna_nr

Ось і наближаються новорічні свята, які всі ми з нетерпінням чекаємо і хочемо відсвяткувати їх якомога яскравіше і незабутньо. Незамінним атрибутом свят є барвисті салюти, дзвінкі хлопушки з конфетті і серпантином, яскраві феєрверки і петарди.

Але, на жаль, свята, приносять радість і втіху не всім, особливо страждають наші чотирилапі друзі. Салюти та петарди, як правило, супроводжуються сильними ударами, і не кожна тварина зможе адекватно реагувати на різкий і несподіваний звук. Для багатьох тварин це стрес!

r
Всі скарги, що пред’являються господарями, а також об’єктивно фіксуючі зміни можна було звести до порушень трьох типів, це:

  • неадекватна поведінка тварини;
  • порушення у них рухових актів;
  • порушення чутливості.

Перераховані зміни, як правило, спостерігаються в поєднанні в однієї і тієї ж собаки. Скарги власників на порушення поведінки зазвичай зводяться до фрази про те, що собака “зійшла з розуму”. Майже у всіх випадках психотравмуюча ситуація виникає за порогом будинку. У зв’язку з цим найбільш часто тварина панічно боїться виходити на вулицю, забивається під меблі, тремтить, скиглить і категорично відмовляється від прогулянок. Іншою аномалією поведінки є відмова собаки від туалету на вулиці, під час прогулянки і “благополучне” рішення проблеми відразу після повернення в квартиру.

Крім того, характерним для такої патології є більш-менш тривала відмова від прийому їжі, а також, в деяких випадках, поява у собаки галюцинацій. Про них свідчить не пов’язаний з реальними подіями страх, розширені зіниці, стеження поглядом за чимось неіснуючим, дибкувата шерсть на загривку, агресивне гарчання або, навпаки, жалібне скиглення. Невмотивована агресія іноді може виявлятися тим, що собака починає кусатися, не слухаючись зауважень господаря, а інколи і нападає на нього самого. Перебуваючи в стані афекту, тварина часто тікає в невідомому напрямку і не завжди потім може самостійно знайти зворотню дорогу.

Рухові порушення, якщо вони виникають, виявляються виключно минучими паралічами задніх кінцівок, зміною ходи собаки, порушенням координації руху. Нерідко при цьому задню частину собаки заносить убік, і вона, “не вписуючись”, б’ється нею об різні предмети.

Сенсорні порушення можуть виявлятися тимчасовою сліпотою, при якій собака погано орієнтується в квартирі, натикаючись на меблі, стіни та інше. У ряді випадків об’єктивно відзначається втрата больової чутливості на лапах. Лікування подібних неврозів у тварин складається, перш за все, у створенні для тварини відчуття безпеки.

kit_nr

Для цього господар повинен більше гладити тварину, ласкаво розмовляти з нею, обігріти її. Оскільки в даному випадку у тварини формується патологічний умовний рефлекс, з метою його придушення рекомендується використовувати заспокійливі препарати для тварин, які можна придбати у ветеринарній аптеці. У наших спостереженнях тривалість проявів “синдрому” становила не більше 10 днів, однак, навіть після зникнення клінічних симптомів, знизивши дозу нейролептиків лікування слід проводити ще протягом 10-14 днів. Оскільки “синдром новорічної петарди” розвивається у дорослих собак. Виховувати її, привчаючи її переносити стреси, мабуть, безглуздо. Тваринам, які хоча б один раз перенесли подібні невротичні стани, слід рекомендувати щадний в емоційному відношенні режим.