Самоїд – історія походження та цікаві факти

Самоїдська лайка, також зустрічається назва Самоїд, Самоїдська собака (англ. Samoyed) – за класифікацією Міжнародної кінологічної федерації належить до 5 групи порід собак – шпіци та примітивні породи.

Назва породи пов’язана з північними кочовими племенами, де виникла ця порода. Ще у давніх літописах ці народи згадуються під назвою “самоядь”, що походить від давнього “самоєдиний”, тобто “внутрішньоєдиний”, замкнутий від впливу інших людей. Згодом ця назва трансформувалась у “самодійські народи”. Друга версія полягає у злитті слів “сам” та “едет”,тобто сам їде на лижах. Врешті є третя версія, за якою основою цього слова стало “saam-jedna”, тобто земля саамів. Втім сучасними нащадками давніх самоїдів є народ ненці – малочисельна нація, яка втім мешкає на широких просторах узбережжя Північного льодовитого океану – від Кольського півострова до Таймиру. Звісно, що у таких суворих умовах їм конче були потрібні компаньйони, які допомагають виживати у сувориих умовах, тож понад 3000 років такими компаньйонами були самоїдські собаки. Причому весь цей час вони були ізольованими від зовнішнього світу, тож порода ніколи не змішувалась з іншими.

5081_samoid_2

Першим дослідником самоїдів став британський зоолог Ернст Кілбурн-Скот, який у 1889 році протягом трьох місяців вивчав побут цих племен. Саме він привіз до Британії кількох собак, тим самим давши початок поширенню цієї породи в Європі. Порода швидко здобула популярність — вже у 1909 році у Великобританії виник перший клуб прихильників цієї породи та було прийнято стандарт породи.

Також самоїди долучились до великих географічних відкриттів – саме їх у свою подорож до Північного полюса взяв видатний норвезький мандрівник Фритьоф Нансен. Також вони брали участь і в мандрівках до Південного полюса Роберта Скотта та Руаля Амудсена та в подорожах інших видатних мандрівників.

samoid_3

Вважається, що за своїми рисами саме самоїди найкраще зберегли риси давніх собак, у них нема жодної домішки з вовками чи лисицями. Також на них відбилось і те, що тривалий час вони допомагали випасати оленячі отари, тож вони навчились дуже добре розуміти людей. Самоїди надзвичайно витривалі собаки – під час полярних експедицій з’ясувалось, що кожна з них може тягнути поклажу, що у півтора рази перевищує її власну вагу.

Попри те, що їхня батьківщина – крайня Північ, вони добре себе показали і в жарких країнах, навіть у Австралії. Звісно, самоїд найкраще себе показує при екстремально низькій температурі та легко переносить великі фізичні навантаження, при цьому є дуже компанійською та спокійною собакою.